Zmiany w ISO 9001:2015 część II

Zmiany w ISO 9001:2015 część II

Chyba najważniejszą zmianą w nowej normie jest wprowadzenie zarządzania ryzykiem w miejsce działań zapobiegawczych. Trzeba jednak od razu zauważyć, że zakres zarządzania ryzykiem jest znacznie szerszy niż zastępowane działania. Dlatego zmian w organizacji będzie dużo więcej.

O kontekście organizacji - jednym z nowych elementów normy - pisałem już wcześniej (Kontekst organizacji). Odnosi się on nie tylko do zarządzania jakością, ale do zarządzania całą organizacją, a przede wszystkim - zarządzania strategicznego. I tak nalezy traktować całe zarządzanie ryzykiem w normie. Nie jako mały element SZJ, ale jako niezależny proces, który jest wykorzystywany przez wiele systemów zarządzania w firmie.

Także o planowaniu i celach jakości pisałem kilka miesięcy temu. Nowe podejście wymusza aktywne i realne podejście do celów, a nie tylko pisanie ich pod audytora. Dla celów nalezy określać sposoby realizacji wykorzystując planowanie jakości. Planowanie zostało opisane znacznie lepiej niż w poprzednich wersjach normy. Wykorzystano znany od ponad 100 lat cykl organizacyjny Le Chateliera.

Zapraszam do obejrzenia drugiego odcinka serii poświęconej zmianom w ISO 9001:2015. Pierwszy odcinek znajdziesz tutaj, a ostatni tutaj (po 10.11.2016).

Zdjęcie: Sean Davis, Flickr.com, CC