Activity on Node (AoN) to najpopularniejsza dziś notacja wykorzystywana w wykresach sieciowych. Spotykaną nazwą jest także Precedence Diagramming Method (PDM). Dostarcza ona wielu informacji potrzebnych członkom zespołu projektowego do sprawnego zarządzania przedsięwzięciami.
Pierwotnie metody sieciowe miały wykorzystywać komputery, dlatego nie przywiązywano uwagi do notacji. Jednak wkrótce okazało się, że wielu przedsiębiorstw nie stać na komputery (były to lata 60.). Konieczne stało się zatem opracowanie sposobu rejestrowania sieci na kartce papieru. W rezultacie powstały dwa podstawowe rodzaje notacji: Activity on Arrow (AoA) oraz Activity on Node (AoN).
Activity on Node przyjmuje, że na wykresie zadania są zaznaczane jako węzły, natomiast strzałki jedynie łączą poszczególne węzły. W węźle wpisuje się wszystkie dane oraz oblicza czasy i rezerwy. Istnieją różne sposoby zapisu informacji w węźle. Zazwyczaj wykorzystywane są do tego prostokąty podzielone na mniejsze pola.
Dane do projektu omawianego w filmie można pobrać i narysować sieć samodzielnie (link do pliku PDF).
W filmie prezentuję przykład rysowania wykresu sieciowego w notacji AoN z wykorzystaniem sposobu zapisu wprowadzonego przez metodę MPM. Zachęcam do oglądania w formacie HD, bowiem na slajdach pojawia się wiele informacji.
Zdjęcie: cea, Flickr.com, CC
- Zaloguj się aby dodawać komentarze