Macierz odpowiedzialności to jedna z bardziej popularnych technik w zarządzaniu projektami, choć nie została opracowana dla tej dziedziny. W tym odcinku pokazuję kilka podejść do tworzenia macierzy, a także wyjaśniam czym różni się RAM od RACI.
Macierz odpowiedzialności wiąże zadania, które pozostają do wykonania w projekcie z wykonawcami, albo mówiąc ogólniej - ze strukturą organizacyjną projektu. Możliwe jest przypisanie obok wykonawców także innych uczestników, np. przekazujących lub otrzymujących informacje, nadzorujących, kontrolujących, zatwierdzających.
Opracowano wiele rodzajów tablic mogących pełnić rolę macierzy odpowiedzialności. Jedną z najstarszych i wciąż popularnych jest wykres Hijmansa, który wykorzystywany jest w zarządzaniu procesowym. Współcześnie w projektach popularność zdobywa macierz RACI lub jej zmodyfikowana wersja: RASCI. Nazwa pochodzi od funkcji przypisywanych uczestikom:
- Responsible
- Accountable
- Support
- Consulted
- Informed
Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyna możliwa wersja macierzy odpowiedzialności, a zatem RAM nie jest tożsame z RACI/RASCI. Więcej w odcinku vloga:
Zdjęcie: Francisco Vargas, Flickr.com, CC
- Zaloguj się aby dodawać komentarze