logo logo logo

Podejście procesowe

Istnienie tego portalu jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam.

Nie musisz klikać. Po prostu wyświetlaj.

Stosujemy wyłącznie nieagresywne reklamy Google.

Podejście procesowe było proponowanym sposobem wdrażania systemu jakości według drugiej wersji norm ISO 9000, natomiast nowelizacja z 2000 roku wprowadziła obowiązek jego stosowania. Proces przez samą normę jest określany bardzo ogólnie jako zespół powiązanych ze sobą działań, które przekształcają informacje, surowce, itp. w wyniki – produkt, półprodukt, dane. Nieco inaczej pojęcie procesu zdefiniowane zostało w Słowniku języka polskiego: „przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian, stanowiących stadia, fazy, etapy rozwoju czegoś; przebieg, rozwijanie się, przeobrażanie czegoś” [Słownik języka polskiego 2002, s. 885]. Podobne podejście prezentuje A. Stabryła, który zwraca uwagę na związek, jaki zachodzi pomiędzy uczestnikami procesu.

Przez podejście procesowe rozumieć należy identyfikację procesów, określenie ich zależności i kolejności, ustalenie kryteriów i metod zapewnienia i oceny skuteczności, regularne monitorowanie, mierzenie i analizowanie oraz wprowadzanie niezbędnych działań korygujących dla osiągnięcia zaplanowanych wyników oraz doskonalenia.

Procesy identyfikowane w organizacji w ramach wdrażania systemu zarządzania jakością są dzielone na główne, pomocnicze oraz zarządzania. W pewnym uogólnieniu można stwierdzić, że do procesów głównych zalicza się te, które są bezpośrednio związane z wyrobem oraz jego tworzeniem, do pomocniczych – zapewniające sprawne działanie głównych, a procesy zarządzania to te, które umożliwiają działanie organizacji.

 

Dodaj nowy komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <i> <b> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <font> <img> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepraszamy, ale musimy sprawdzić czy jesteś człowiekiem.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer