Zespoły wirtualne i efektywna komunikacja? Możliwe?

Zespoły wirtualne i efektywna komunikacja? Możliwe?

Zarządzanie komunikacją w zespole jest wyzwaniem dla kierownika projektu. Zarządzanie nią w zespole wirtualnym nakłada dodatkowe wymagania. Jak bowiem zbudować zespół, złożony z ludzi, którzy się nie mogą spotkać? Jak komunikować się będąc w różnych strefach czasowych? To problemy, których menedżer "lokalnego" projektu nie doświadcza.

Problemy zaczynają się już pierwszego dnia. Jak zorganizować spotkanie wszystkich członków zespołu, który jest w 5 strefach czasowych? Kto ma się nie wyspać? Czy koniecznie muszę spotkać się osobiście z każdym? A może to oni przyjadą do mnie? Wystarczy zerknąć w budżet, aby zobaczyć, że nie ma pieniędzy na częste podróże. Trzeba to więc załatwić inaczej.

Z pomocą przychodzą narzędzia komunikacji elektronicznej. Te jednak mają swoje wady. Nie pozwalają na przekazanie wszystkich elementów komunikacji, ograniczają np. komunikację niewerbalną. Zdalna komunikacja utrudnia budowanie zespołu, zmniejsza zaufanie, ogranicza zaangażowanie. Zespoły wirtualne są bardziej zagrożone rozpadem.

Jednak na każdy z tych problemów jest lekarstwo. Nie każdy z nich uda się w całości wyeliminować, ale można je poważnie ograniczyć. Zobacz więcej we vlogu:

Zdjęcie: Hardi Saputra, Flickr.com, CC