Relacje między zadaniami w projekcie

Relacje między zadaniami w projekcie

Zadania w projekcie mogą być powiązane na różne sposoby. Typowym powiązaniem jest Finish-Start. Istnieją jednak inne powiązania: Start-Start, Finish-Finish i budzące najwięcej wątpliwości Start-Finish. W tym wpisie prezentuję je i omawiam przykłady, a także pokazuję jak narysować sieć zawierającą nietypowe relacje.

Relacja Finish-Start jest typową, występującą w 90% przypadków. Jedno zadanie musi się zakończyć, aby drugie mogło się rozpocząć. W przypadku Start-Start drugie zadanie rozpoczyna się po rozpoczęciu pierwszego. W Finish-Finish drugie zadanie musi się zakończyć po zakończeniu pierwszego. Natomiast w przypadku relacji Start-Finish drugie zadanie jest rozpoczynane przed pierwszym, mimo że od niego zależy. W sieci można znaleźć mnóstwo błędnych przykładów tych powiązań. Dlatego zachęcam do obejrzenia odcinka, w którym prezentuję przykłady i rysuję sieć.

Zachęcam do oglądania w formacie HD dla lepszej czytelności. Zadania omawiane w filmie można pobrać w formie pliku PDF i wykonać samodzielnie.

Zdjęcie: Sławomir Wawak